Az elismerést a Magyar Állattenyésztők Szövetsége ítéli oda évről évre a kimagasló szakmai munkáért. A díjat dr. Nemes Imre a 31. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok keretében vehette át Hódmezővásárhelyen – ennek kapcsán beszélgettünk a szakemberrel.

– A díjat 2014-ben alapította a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöksége, ez a MÁSZ legjelentősebb szakmai elismerése – bocsátotta előre dr. Nemes Imre. – Sokat jelent számomra, hogy olyan kiváló szakemberek, mint dr. Bodó Imre professzor úr,  Farkas Sándor miniszterhelyettes úr, Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója, Hajdú Péter ügyvezető úr után engem találtak méltónak erre a díjra. Nagyon nagyra becsülöm az előbb említettek szakmai és emberi értékeit egyaránt, ezért is jelent sokat nekem ez. Illetve nyilván, nagy elismerés, hogy a MÁSZ elnökségében helyet foglaló állattenyésztő szakemberek úgy gondolják, hogy megérdemlem a Magyar Állattenyésztésért Díjat. Egyfajta visszaigazolása annak, hogy jó úton járok a mindennapokban.

– Ha már emberi és szakmai értékeket említett, melyek azok az értékek, melyeket ön is a sajátjának tart és amelyek mentén tevékenykedik?

dr. Nemes Imre

Dr. Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke – forrás: Nébih

– Gyakran az a vád éri az állatorvosokat, hogy csak a saját szakmájukban, állategészségügyi szempontok alapján gondolkodnak. Számomra épp ezért a kezdetektől nagyon fontos volt, hogy bármilyen állattartó telep esetében állatorvosként tudjak együtt dolgozni a telepvezetővel, az ágazatvezetővel, a takarmányozásért felelős szakemberrel – jelentette ki a Nébih elnöke. – Együtt hozzuk meg a kollégákkal azokat a felelős intézkedéseket, amelyek a telepet jól menedzseltté és hatékonyan működővé tehetik. Azt gondolom, nagyon fontos, hogy elismerjük a többi szakember tudását és beépítsük, szintetizáljuk a döntések során. 2019 és 2023 között a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének szakmai igazgatójaként is így gondolkodtam és ma, a Nébih élén sem gondolom másként. Szeretném a szakmai szereplőket is bevonni az egyes szektorokat érintően a Nébih-es intézkedések előkészítésébe.

– Mire a legbüszkébb a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal élén ez idáig eltöltött közel egy évéből?

– Pontosan arra, hogy a kollégáim megértették és átvették ezt a szemléletet, aminek köszönhetően a Nébih-nél elkezdődött egyfajta szakmai konzultáció a mindennapi munkánk során. Április 30-án írta alá miniszter úr a Nébih új szervezeti és működési szabályzatát, mely alapján az adott szakterületeket (állategészségügy, növényegészségügy, stb.) újra szakmai elnökhelyettesek irányítják. Bizonyosan vannak, akik ezt visszalépésként értékelik, én a szakmaiság garanciájának tekintem.


– Visszakanyarodva a díjhoz, hogy látja, merre tart a magyar állattenyésztés?

– Az elmúlt években azt láttuk, hogy Nyugat-Európában jelentős állatállomány-csökkentést hajtatott végre az ottani politikai elit a gazdákkal, ami azt gondolom, a magyar állattenyésztés számára lehetőséget is teremthet, hiszen ez piacot jelenthet. Úgy gondolom, a mostaninál is hatékonyabb és gazdaságosabban termelő, az állatjóléti szabályokat szem előtt tartó állattenyésztés sikeres jövő előtt áll. Azonban nyilván, az is nagyon fontos, hogy a belföldi fogyasztás is rendben legyen. Ehhez azonban az kell, hogy a magyar fogyasztók ne csak árérzékenységi szempontok alapján vásároljanak a boltokban, hanem tudatosan válasszák a Nébih által garantált, kiváló minőségű magyar élelmiszereket.