Anglia déli részén, West Sussexben található a Kingley Vale Természetvédelmi Terület. Az 1952-ben alapított rezervátum Nagy-Britannia első ilyen jellegű területe volt – írja a termeszeti.hu.

A 160 hektáron elterülő természetvédelmi terület Nyugat-Európa egyik legszebb tiszafaerdejével is büszkélkedhet. Némelyik fa valószínűleg több mint 1000 éves, melyeket számtalan vihar formázott bizarr alakúra. Óriási oldalágak súrolják a földet, legyökerezve kapaszkodnak a talajba. A fák koronája alatt olyan sötét van, hogy semmilyen növény nem képes szárba szökkenni. Nehéz megmondani, hogy milyen idősek ezek a tekintélyt parancsoló matuzsálemek.

Korukat azért is lehetetlen meghatározni, mert ahogy a tiszafa nő, a törzse úgy lesz üreges, ami meghiúsítja az évgyűrűk számolását vagy a szénizotópos kormeghatározást, hiszen alig marad benne eredeti faanyag.

Ráadásul a tiszafa képes akár évszázadokra leállítani a növekedését, ha a körülmények nem megfelelőek, és amikor újra jól érzi magát, ismét felébred és nőni kezd. Ráadásul a szünet éveiben az évgyűrűk sem képződnek.

Egyes források szerint az itt növő fák akár 2000 évesek is lehetnek. A túlélésük azért is figyelemre méltó, mert a legtöbb ősi tiszafát Európa-szerte kivágták a 14. század után, amikor az angol íjászok preferálni kezdték az egyenes tiszafából készült nyilakat.

Indexkép: Shutterstock